O tom, aké výhody má život v dome oproti životu v byte sa rozprávať nemusíme. Práve preto ste sa rozhodli stavať dom. Avšak tu sa vynára otázka, AKO ho postaviť? Svojpomocne? V dnešnej uponáhľanej dobe by to bol beh na dlhé trate. Aký dom postaviť – klasický murovaný či drevodom? Pri klasickej výstavbe murovaného domu musíte rátať s dlhším časovým úsekom, a to minimálne rok.
Ak ste sa rozhodli pre drevodom, tak Vás vítame a spolu Vás prevedieme výhodami, ktoré drevodom vs. klasický murovaný dom prináša. Pokiaľ sa ešte rozhodnúť neviete, ktorý typ výstavby aplikovať, veríme, že naše poznatky a skúsenosti Vám napomôžu urobiť krok vpred.
Ako prvé by sme chceli vyzdvihnúť cenovú dostupnosť drevodomu oproti klasickej murovanej výstavbe. Ceny drevodomu na kľúč sú podstatne nižšie ako pri murovanom dome, a to až o 20- 30%, avšak treba podotknúť, že každý dom je individuálny a cena sa odvíja od mnohých faktorov, ako napr. tvar stavby, použité materiály pri výstavbe, rozsah zastavanej a úžitkovej plochy.
Požiarna odolnosť. Kategória sama o sebe. Drevostavby sú z dreva a áno, drevo horí. No pokiaľ je drevo správne ošetrené, automaticky spĺňa všetky parametre požiarnej odolnosti, rovnako ako dom murovaný, a tak naše drevostavby v žiadnom prípade nepredstavujú zvýšené riziko vzniku požiaru. Ak už nejaký požiar vznikne, doba prehorenia je až 60 minút. A mimochodom, drevené trámy sa vyznačujú vyššou statickou odolnosťou pri požiari než tie kovové.
Je bývanie v drevodome zdravé? Odpoveď je áno, avšak aj tu je potrebné dodržiavať isté zásady. Ak je drevostavba postavená správne, a to suchou metódou v kombinácií s kvalitnými materiálmi, tak je množstvo vody v dome minimálne. Je to voda, ktorú si sami vyprodukujete kúpaním sa, dýchaním či varením. Preto treba dbať na správne vetranie priestorov.
Pri murovanom dome treba brať do úvahy, že obsahuje veľké množstvá vody (spojivo hrubej stavby, všetky betónové vrstvy, omietky na všetkých vnútorných stenách) a pokiaľ sa chcete nasťahovať čo najrýchlejšie po dokončení výstavby, z domu túto prebytočnú vodu neodvetráte . Ak však túžite po zdravej klíme vo vašom dome, vlhkosť by sa mala pohybovať v rozmedzí od 40 – 60 %. Pokiaľ sa vlhkosť neodvetrá, hrozí zvýšené riziko vzniku plesní.